czwartek, 18 listopada 2010











Techniki 

Bodypainting można podzielić na cztery różne techniki tworzenia:
 Pędzel i gąbka
 Aerograf
– Efekty specjalne
– UV bodypainting

Pędzel i gąbka (brush and sponge) 

W tej technice artysta nakłada farby wodne lub tłuste na ciało za pomocą gąbek kosmetycznych i pędzli w celu ogólnego pokrycia ciała, cieniowania, a także do szczegółów.
Zaletą tej techniki jest to, że artysta nie potrzebuje aż tak bardzo dużo sprzętu jak np. artysta wykonujący bodypainting aerografem i nie potrzebuje dodatkowego czasu, aby przygotować przedmioty potrzebne do wykonania efektów specjalnych. Możliwe jest także wymieszanie kolorów przed nałożeniem ich na ciało. Pokrycie całego ciała farbami i wypełnianie go detalami zajmuje dużo czasu. Artysta pracujący tą techniką potrzebuje dobrych umiejętności malarskich.

Aerograf (airbrush) 

Artyści pracujący z tą techniką używają aerografów i kompresora do malowania na ciele. Zaletą malowania pistoletem ciśnieniowym jest szybkość. Szybciej pokrywa się cało farbą i tworzy detale.
Artysta musi zabierać wszędzie ze sobą kompresor i aerografy, a utrzymanie sprzętu może być skomplikowane i kosztowne. Ważne jest nauczyć się jak odpowiednio używać sprzętu oraz potrzebny jest czas i dużo praktyki. Farby używane do aerografów są przeważnie droższe niż tradycyjne farby i artysta może być zobowiązany do zakupu większej gamy kolorów, gdyż trudniejsze jest ich mieszanie.

Efekty specjalne (Special Effects – FX) 

Ta technika jest kombinacją efektów specjalnych, malowaniem pędzlem oraz gąbką i malowanie aerografem. Wszystkie techniki malowania są tutaj dozwolone, z możliwością zmieniania kształtu ciała. Dodatki efektów specjalnych przeważnie są wykonane z lateksu oraz pianki ale mogą być wykonane ze wszystkiego co można wymyślić.
Możliwe jest kupienie gotowych dodatków lub nauczyć się wykonywać własne elementy. Należy wykonać odlew danej części ciała, z odlewu wykonać formę, na której tworzymy specjalne efekty i ponownie robimy odlew końcowy w celu uzyskania samej formy pożądanego elementu. Dodatki efektów specjalnych mogą być doczepione do ciała przed malowaniem, tak aby dzieło tworzyło specjalną formę.
Potrzebne jest odbycie kursu z efektów specjalnych, aby nauczyć się jak wykonywać i doczepiać elementy. Ważne jest także, aby wiedzieć, co jest bezpieczne dla modela i jak odpowiednio traktować modela podczas wykonywania efektów specjalnych. Gdy raz się tego nauczy, otwiera się nowy wymiar możliwości dla artysty. Należy nadal pamiętać, że jest to bodypainting, więc efekty specjalne powinny być dodatkiem do dzieła, a nie jego głównym celem.

UV bodypainting 


Bodypainting z wykorzystaniem fluorescencyjnych farb
Bodypainting UV może być wykonywany za pomocą pędzli i gąbek kosmetycznych oraz aerografów. Specjalne fluorescencyjne farby świecą pod ultrafioletowym światłem. Grube wzory i obrazy tworzą wspaniałe efekty dla oka, a biała farba może być użyta, by sprawić niektóre części ciała niewidzialnymi.
Do przedstawień lub sesji zdjęciowych bodypainting UV ważne jest posiadać ciemne pomieszczenie. Każde dodatkowe światło poza ultrafioletowym zepsuje efekt świecenia ciała. Różne rekwizyty o dodatki mogą stworzyć niesamowite efekty na poruszającym się modelu. Przy fotografowaniu ważne jest, aby model się nie ruszał. Nie ma możliwości fotografowania z lampą błyskową, dlatego potrzebny jest aparat fotograficzny, który dobrze sprawdza się przy słabym oświetleniu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz